Skip to main content

Valgresultat 2020

Vigtige valgdokumenter, som giver dig det fulde valgoverblik:

Resultat for valg af styrende organer samt kampvalg finder du nedenfor:

Valgresultat 2020 studerende

Bestyrelsen for Syddansk Universitet

Syddanske Studerende

  • Marius Folden Pedersen
  • Kristian Hald
  • Stina Elisabeth Starup (1. suppleant)
  • Annika Katarina Hessel Melgaard (2. suppleant)

* afgjort ved fredsvalg

Universitetsrådet for Syddansk Universitet

Syddanske Studerende

  • Anders Müller
  • Johanne Nielsen
  • Christian Juul Sass-Petersen

* afgjort ved fredsvalg

Akademisk Råd for Samfundsvidenskab

AGORA-Listen

  • Ida Bech Kargo Karlsen, 51 stemmer (1. mandat)
  • Andreas Lohmann, 31 stemmer (2. mandat)
  • Nina Aagaard Lükensmejer Pedersen, 18 stemmer (3. mandat)
  • Julie Hejlskov Ruby, 16 stemmer (1. suppleant)
  • Frederik Bast Phillip, 9 stemmer (2. suppleant)

Syddanske Studerende

  • Victor Lee Jørgensen, 31 stemmer
Institutråd for Statskundskab

SiO-listen institutråd

  • Silas Toftemark, 56 stemmer
  • Lasse Arpe Kristensen, 39 stemmer
  • Josefine Lørup Brandt, 27 stemmer
  • Nina Aagaard Lükensmejer Pedersen, 11 stemmer (1. suppleant)
  • Christian Alexander van der Weij, 9 stemmer (2. suppleant)
  • Nanna Marie Raahauge Søgaard, 6 stemmer (3. suppleant)
Studienævn for Audiologi

Studienævn for audiologi

  • Nhi Yen Tran, 11 stemmer
  • Anna Hae Jin Jessen, 10 stemmer
  • Simon Blanco Lon With, 6 stemmer
  • Ole Birkkjær Hougaard, 5 stemmer
  • Katrine Jessen Jürgensen, 4 stemmer (1. suppleant)
  • Nanna Krogh Bebe, 0 stemmer (2. suppleant)
Studienævn for Audiologopædi

Studienævn for audiologopædi

  • Sarah Færch Hansen, 17 stemmer
  • Laura Nyholm Jakobsen, 12 stemmer
  • Maja Louise Runa Jensen, 6 stemmer
  • Signe Bojsen Jepsen, 6 stemmer
  • Helene Strandgård Hansen, 1 stemme (1. suppleant)
Studienævn for dansk

Pernille & Ann-Sophies opstilling til Studienævnet for Dansk

  • Pernille Arenfeldt, 6 stemmer (1. mandat)
  • Ann-Sophie Porsmose Christensen, 1 stemme (2. mandat)

Rolf, Thrine, Michelle og Maria

  • Thrine Victoria Jarnot Stokholm, 8 stemmer (3. mandat)
  • Rolf Torsten Scavenius Andersen, 5 stemmer (4. mandat)
  • Maria Ebbekær Hedemann, 5 stemmer (1. suppleant)
  • Michelle Willemoes Jørgensen, 4 stemmer (2. suppleant)

OBS. Der blev foransataltet lodtrækning mellem Rolf Andersen og Maria Hedemann om 4. mandat, som tilfaldt Rolf Andersen.

Studienævn for International Virksomhedskommunikation

IVK's studienævn anno 2020

  • Simon Hedeboe Mikkelsen, 27 stemmer
  • Mads Nedergård Qwist , 24 stemmer
  • Regitze Arendahl Misser Klenke, 19 stemmer
  • Mette Brøndel Brøgger, 14 stemmer
  • Carl-Johan Frederik Gasmann, 13 stemmer
  • Nicolai Egevang Steensen, 8 stemmer (1.suppleant)
Studienævn for Kandidatuddannelsen i Fysioterapi, Ergoterapi, Jordemodervidenskab, Klinisk sygepleje og Den Sundhedsfaglige kandidatuddannelse, Fysioterapi

Fysioterapi - Julie Lindegaard Hartmann-Pedersen

  • Julie Lindegaard Hartmann-Pedersen, 13 stemmer (valgt)

Fysioterapi - Dorthe Bjerre Krogh

  • Dorthe Bjerre Krogh, 1 stemme
Det Naturvidenskabelige Studienævn, Biologi

Kandidater til SN for Biologi

  • Kristoffer Bargisen Rieck, 8 stemmer (valgt)
  • Søren Nørgaard Pedersen, 6 stemmer (1. suppleant)
Studienævn for Medicin

Medicinerrådet Odense

  • Anne-Sophie Husted Jensen, 36 stemmer (1. mandat)
  • Wafie Hussein Chahrour, 31 stemmer (2. mandat)
  • Emma Olivia Kanchana Ertner Bengtson, 23 stemmer (3. mandat)
  • Søren Fjord-Larsen, 17 stemmer (4. mandat)
  • Siri Jolander Kirstein, 6 stemmer (3.suppleant)
  • Sigrid Elvira Dam Østergaard, 18 stemmer (1.suppleant)
  • Christian Antonsen, 8 stemmer  (2.suppleant)

Forenede studerende

  • Andy Hussain Isam Abdul-Nabi, 63 stemmer (5. mandat)
Studienævn for Religionsstudier

Studienævn for Religionsstudier

  • Emilie Papp Neumann, 17 stemmer (1. mandat)
  • Lise Ribergaard, 10 stemmer (2. mandat)
  • Simone Angelbo Hansen, 7 stemmer (3. mandat)

Kandidatliste for kandidat Magnus Gammelgaard Madsen

  • Magnus Gammelgaard Madsen, 9 stemmer